O webu
Optimalisace pro AdBlock

Blokování reklam je mezi internetovými uživateli celkem populární. Třeba na tomto webu ji blokuje přibližně 25 % návštěvníků, ačkoliv tu reklama prakticky není.

Lidé neblokují reklamu u konkrétního webu na základě toho, že by je reklama obtěžovala, ale universálně u všech stránek.

Jak počet blokování změřit popisuje následující článek:

K tomu, že web bez reklam rozbije AdBlock plugin, tak přijde webmaster jako slepý k houslím. Na vině jsou nejspíš provozovatelé webů, kteří svůj web totálně zaneřádili reklamou.

Reklama na Lupě

Nezbývá než se s tím smířit a agresívní filtry AdBlocku obejít. Pluginy blokující reklamy nejsou moc tolerantní a s radostí zablokují i obsah bez reklamy, takže i u webu bez reklam je dobré zkontrolovat, že ho AdBlock kvůli něčemu nerozbíjí.

Příklady zablokování

Jak konkrétně se AdBlock může projevit:

Subdoména adsl.wia.cz

Kdysi jsem dělal web http://adsl.wia.cz a spousta lidí jej vůbec neviděla (subdoména začíná na ads) a bylo to neskutečný WTF zážitek. Vyřešeno přechodem na dsl.wia.cz

Tomáš Kapler

URL „reklamace“

AdBlock nám kdysi zkomplikoval život, když blokoval ajax požadavky na url /admin/reklamace/* (asi kvůli "reklama")

Petr Soukup

Aby AdBlock odstranil co největší množství reklam, používá celkem důmyslné filtry. Kromě podezřelých adres obsahujících „ad“ nebo „reklama“ blokuje i obsah na základě HTML kódu.

Dát jako třídy HTML elementů nebo adresy obrázků názvy typu: ad, ads, adv, advert, advertisement, banner nebo banners tak není úplně dobrý nápad.

Bohužel totéž platí i pro české prostředí a CSS třídy / názvy souborů typu „reklama“.

Některé AdBlocky jsou rafinované do té míry, že zablokují i <img> obrázky obsahující rozměr typické pro bannery. Následující obrázek tak může být zablokován.

<img src="obrazek-468x60.png">

Jak obejít AdBlock

Na základě znalosti filtrů pro blokování reklam jde snadno vytvářet reklamy, které automaticky zablokovány nebudou. Je potřeba se vyvarovat:

  1. CSS třídám a identifikátorům s reklamou v názvu. Čeští uživatelé používají české AdBlock filtry, takže je potřeba dávat pozor kromě angličtiny i v češtině.

  2. URL obsahujícím slovo „reklama“. Česky i anglicky (ad*).

  3. Rozměrům v URL typických pro bannery. Tedy například: 745 × 100, 468 x 60, 250 x 250, 88 x 31 a podobně.

V každém případě je dobré si pro otestování stránky do nějakého prohlížeče rozšíření Adblock Plus nainstalovat a podívat se, jestli blokovač reklamy neblokuje normální obsah nebo nějak stránku nerozbíjí.