O webu
Upozornění před opuštěním stránky

Pokud je na webové stránce nějaké složitější aplikační nastavení nebo jen rozepsaný formulář, může být kromě průběžného zálohování vhodné nechat případné uzavření potvrdit.

Kromě ušlechtilých myšlenek, kdy onbeforeunload zachrání uživatele před nechtěným uzavřením prohlížeče nebo obnovením stránky, je taktéž možné návštěvníka zablokováním naštvat, což se nezřídka děje na všelijakých pochybných stránkách — třeba zrovna na této. :–)

Událost onbeforeunload (před-od-načtením) funguje ve všech prohlížečích kromě staré Opery 12 a některých mobilních prohlížečů, někdy jde použít alespoň window.onunload.

Použití

window.onbeforeunload = function() {
  return "Zpráva před odchodem";
}

Tento kód zablokuje obnovení nebo zavření stránky a v IE a Chromu vypíše „Zpráva před odchodem“, ve Firefoxu by šlo použít třeba alert.

Zablokování obnovení v IE

Kromě zablokování zavření nebo obnovení a vypsání zprávy je možné provést i nejrůznější jiné akce jako třeba již zmíněné uložení rozepsaného formuláře do lokálního úložiště, odeslání rozepsaného formuláře, přesměrování na nějakou jinou stránku a další.

Zobrazení nabídky před opuštěním

U webů, které něco prodávají nebo nabízejí, jde okamžik před opuštěním/zavřením webu využít k poslední šanci, jak ještě návštěvníka přemluvit k nákupu, získat na něj kontakt a podobně.