Jak přidat komentáře na web

Může nastat, že je žádoucí, aby na stránce mohli návštěvníci zanechat komentář. Před umožněním komentování je dobré počítat s několika věcmi.

  1. Moderování komentářů – web může přitahovat diskutující, kteří nebudou svým projevem vyhovovat představám provozovatele. Nežádoucí komentáře bude nutné mazat. Některé systémy z opatrnosti před spamem mohou vyžadovat schvalování komentářů, což zabere čas.

  2. Ochrana proti spamu – dřív nebo později se v komentářích pravděpodobně objeví nevyžádané příspěvky a bude nutné se bránit proti spamu.

  3. Ztráta ilusí – diskutující na webu mohou obsah ostře kritisovat. Někdy je častější, že návštěvníci více kritisují / upozorňují na chyby, než že chválí autora, což někoho může demotivovat od dalšího psaní.

Vlastní, nebo cizí komentáře?

Buď jde komentáře provozovat na vlastním serveru, nebo využít nějakou externí službu třetí strany.

Vlastní komentáře

Používá-li web nějaký redakční systém typu WordPress, je v něm systém pro komentáře přítomný. U kompletně vlastního řešení ale vyžaduje možnost přidávat komentáře jisté znalosti programování a databasí (+ podporu těchto věcí na webovém serveru).

Formulář pro zaslání komentáře ve WordPressu
Příklad formuláře pro komentování ve WordPressu

Výhoda vlastního řešení spočívá hlavně v tom, že je nad obsahem komentářů plná kontrola. Komentáře mohou přinášet hodnotný obsah (například s ohledem na SEO). Při používání externí služby je tento obsah na cizích serverech a například při zániku služby bude nutné řešit migraci dat (v lepším případě, kdy bude ukončení známé dopředu).

Jelikož cizí komentáře zpravidla fungují na základě JavaScriptu, který se připojí do stránky a zobrazí komentáře, může být problém vůbec se samotným indexováním komentářů vyhledávači. S vlastními komentáři problém s dohledatelností ve vyhledávačích nehrozí.

Nakonec v případě vlastního řešení půjde upravit výpis komentářů prakticky libovolným způsobem.

Externí komentářová služba

Hlavní výhodou cizí služby je, že se člověk nemusí o moc věcí starat. Zaregistruje se u poskytovatele komentářů a přidá na svou stránku několik řádek kódu (připojení JS souboru, co načte a zobrazí komentáře).

Vzhledem k tomu, že o ukládání dat komentářů se stará někdo jiný, komentáře jde tímto způsobem přidat i do statické HTML stránky. To může snížit náklady na hosting, protože nebude nutná žádná podpora PHP, MySQL a podobně.

Plně JavaScriptová povaha komentářů výrazně sníží počet spamů ze strany robotů, kteří umějí odesílat HTML formuláře, ale s JS si úplně dobře neporadí.

Další zásadní výhodou je u rozšířených komentářových služeb sdílený účet napříč weby používajícími daný systém. Návštěvník, co už systém použil, je tak rovnou přihlášený, což zvýší jeho ochotu komentovat – nemusí nic vyplňovat, jen napsat komentář.

Tato vlastnost má jednu nevýhodu pro opatrné uživatele. Provozovatel externí služby získá pro každého návštěvníka přehled o všech navštívených webech, které jeho službu používají.

Jisté risiko existuje i pro tvůrce webu – skript vkládající komentování na stránku získá prakticky plnou kontrolu nad webem. Je nutné věřit, že toho provozovatel nezneužije a nebude napaden útočníkem, který by toto zneužil.

Komentářové služby

Nejpopulárnější z externích služeb umožňujících snadné přidání komentářů na stránky jsou uvedené níže. Všechny umožňují diskuse ve vláknech nebo různé způsoby řazení příspěvků, moderování a podobně.

Facebook komentáře

Pro komentování jde použít účet na Facebooku. To je na jednu stranu výhoda (profil na Facebooku má hodně lidí), na stranu druhou jsou návštěvníci bez Facebook účtu vyloučeni z diskuse.

Velkou výhodou Facebook komentářů je sdílení přímo na Facebooku.

Zveřejnění komentáře na Facebooku

Když tuto volbu komentující člověk zaškrtne, odkaz na stránku s komentářem se zobrazí jeho přátelům / lidem, kteří ho sledují. Může to tedy být způsob, jak získat další návštěvnost.

V nové versi Facebook komentářů Graph API v2.3 (nahrazuje starou podobu 23. června 2015) už políčko pro zveřejnění rovnou zaškrtnuté není.

Nebo je? Napište, prosím.

Disqus

Relativně rozšířenou službou pro komentáře je i Disqus. Příjemné na něm je, že automaticky přebírá barvy webu, takže do stránky hezky zapadne bez nějakého konfigurování.

Pro uživatele nabízí spoustu způsobů (Facebook, Twitter, Google Plus), kterými komentář podepsat – jde použít i obyčejný e-mail a jméno v režimu Napsat komentář jako host.

Přihlášení do Disqus

Do komentářů jde přidávat obrázky i text příspěvků formátovat HTML značkami.

Disqus posílá v případě okomentování e-mailové notifikace, takže se o komentářích správce webu / diskutující snadno dozví.

Se spamem se vypořádává velmi dobře – za roky používání na tomto webu bylo případů spamu naprosté minimum.

IntenseDebate

Možná méně známá a rozšířená, ale rovněž kvalitní komentářová služba je IntenseDebate.

Ukázka IntenseDebate komentářů

Má ale lehce komplikované rozhraní.

Programování vlastních komentářů

Při vytváření kompletně vlastního komentářového systému je dobré pamatovat na následující.

  1. Dát si pozor na bezpečnost, hlavně na risiko XSS díry. Kdokoliv může díky komentářům vložit na stránku obsah. Je proto bezpodmínečně nutné tento vstup ošetřit, aby nešlo vložit škodlivý JavaScript.

    Je nutné ošetřit všechna pole, ne jen samotný text příspěvku.

    Možnost komentovat zvyšuje šanci využít případnou CSRF díru – pokud jde nějakou administrátorskou akci provést prostým otevřením odkazu, stačí když útočník přidá URL do příspěvku a nic netušící administrátor odkaz otevře.

  2. Bránit se proti spamu a tapetování. Nemělo by jednomu uživateli jít zaslat hromadu příspěvků za pár minut.

  3. Umožnit sledovat nové příspěvky. Měla by existovat možnost, jak se diskutující dozví, že na něj někdo reagoval.

  4. Užitečný je náhled anebo možnost provádět úpravy po odeslání. Možnost editovat stačí jen na nejbližší dobu od odeslání. Historii editací je užitečné ukládat.

  5. Zvýraznění nepřečtených komentářů je prakticky nutností u diskusí, kde je vyšší počet příspěvků.

To je všechno. Líbil se vám článek a chcete se dozvědět, až vyjde další?

Sledujte:

 

Připomínky mi pište do komentářů ↓

Analysování a kontrola stránky

Nástroje pro kontrolu a analysování stránky

Užitečné nástroje pro analysování, kontrolování a prověřování webových stránek.

Živé ukázky

Živé ukázky

Proč používám vlastní nástroj na ukázky zdrojových kódů.

Úprava CSS/JS na ostrém serveru

Připojení lokálního CSS/JS na ostrý server

Jak na ostrý server připojit pro vývoj a testování lokální styly nebo skripty.

V jakém jazyce programovat?

Jazyk zdrojového kódu

Jakým jazykem programovat. Česky, nebo anglicky?

Komentáře