Proč používám Sublime Text
 1. Rychlost – první spuštění trvá trochu déle, ale potom je práce se soubory okamžitá.
 2. Hledání, včetně regulárních výrazů s možností „najít a nahradit“ v celém projektu. Text odpovídající regulárnímu výrazu se okamžitě zvýrazňuje.

 3. Snippety – jednak se do ST snadno vytváří, jednak se dobře používají. U snippetu se nastaví text, kterým se po stiknutí Tabu obsah vloží. Zároveň lze nastavit, jak má Tab přeskakovat v už vloženém kódu. Pokud se vloží například odkaz, kursor je připraven v hodnotě atributu href a po stisknutí Tabu se intuitivně přesune do obsahu značky. Stejně to funguje u PHP funkcí, podmínek, cyklů apod.
 4. Ukládání relace – ST si pamatuje otevřené soubory, ba co ještě, pamatuje si i posice kursoru či označený text v každém otevřeném souboru. Zavřít editor tedy není vůbec problém, příště se otevře přesně ve stejném stavu jako byl zavřen.
 5. Náhled souboru – stačí-li se na nějaký soubor jen podívat, ST jej zobrazí, ale nevytvoří mu záložku mezi otevřenými soubory, dokud se soubor nezmění. Záložky se soubory se tak zbytečně nezanáší.
 6. Vícenásobný kursor – velmi návykové. Při přidržené klávese Ctrl si lze vytvořit v souboru libovolné množství kursorů. A tak například psát na více míst zároveň.

  Vícenásobný kursor v Sublime Text

 7. Najít následující výskyty – souvisí s předchozím. Klávesovou zkratkou Ctrl + D se postupně označují stejné řetězce jako je právě označený. Díky předchozímu bodu je potom lze všechny najednou přepsat.
 8. Prohazování – opět souvisí s vícenásobným kursorem. Při označení více řetězců je možné je klávesovou zkratkou Ctrl + T elegantně prohazovat.
 9. Náhled souboru – v případě práce s velmi dlouhým souborem pomůže, že je vedle hlavního obsahu vidět celkový zmenšený náhled souboru.
 10. Geniální napovídání – v ST je možné využívat Emmet, který velmi výrazně zjednodušuje psaní (nejen) HTML a CSS kódu. Emmet je potřeba doinstalovat jako plugin.

  Napovídání v Sublime Text

Odkazy

To je všechno. Líbil se vám článek a chcete se dozvědět, až vyjde další?

Sledujte:

 

Připomínky mi pište do komentářů ↓

Sublime Text 3 pluginy

Pluginy v Sublime Text

Už tak kvalitní editor lze instalací vhodných rozšířeních učinit ještě lepším. Jak a jaké pluginy nainstalovat?a href='/sublime-text'

Živý náhled CSS ze Sublime Text

Živý náhled editovaného CSS

Jak docílit, aby se editované CSS v Sublime Text editoru v reálném čase aplikovalo v prohlížeči.

Build PHP v Sublime Text

Spuštění PHP v Sublime Text

Při programování v PHP se občas hodí testovat (spouštět) skript přímo v editoru.

Sublime Text FTP

FTP v Sublime Text

Jak se připojovat k FTP v editoru Sublime Text.

Kontrola pravopisu v Sublime Text

Kontrola pravopisu v Sublime Text

Jak přidat českou kontrolu pravopisu do editoru Sublime Text.

Komentáře