Proč používat Operu

Jelikož používám kromě hlavního prohlížeče (Opery) i Explorer, Chrome a Firefox, tak mám docela dobrou představu, který prohlížeč co umí a co ne.

Když to vezmu souhrnně, tak potřebuji prohlížeč, co splňuje následující:

 1. Upravitelné GUI – Opera je snad jediný prohlížeč, kde si jakékoliv tlačítko nebo část rozhraní můžu dát kamkoliv. Vadí mi nějaké výchozí tlačítko nebo panel? RMB → Odstranit z lišty → Hotovo. Chci mít možnost si jednoduše vytvořit i tlačítko vlastní a libovolně si ho umístit.

 2. Gesta myší – opravdová gesta, ne jen nějaká JS náhrada, nýbrž gesta funkční napříč celým prohlížečem, tj. i v nabídkách, záložkách, RSS zprávách atd.

 3. Panely s náhledem webu. Možnost si tyto záložky s náhledy dát na stranu (vhodné u širokoúhlého NTB, kde je problém s místem víc na výšku než šířku).

 4. Jednoduchý blokovač obsahu – něco mě na stránce otravuje: RMB → Blokovat → Hotovo

 5. Zvětšování stránek – při čtení delších stránek si rád zvětšuji písmo. V závislosti na defaultní velikosti písma si kliknu do té stupnice a hotovo. Klávesami + a - se stránka zvětšuje jemně, klávesou * se přepnu do 100 %. Zvětšování se týká jen konkrétní stránky a stránek z této otvíraných. Pokud se při zvětšení má tendenci objevit posuvník, mám k disposici funkci, která přizpůsobí stránku tak, aby se hezky vešla celá na monitor bez něj.

 6. Práce se záložkami – když zavřu záložku, tak se musí objevit předchozí otevřená, nikoliv ta vlevo od zavřené. Záložky musí jít seskupovat pomocí drag & drop a celou skupinu sbalit/rozbalit. Nesmí chybět Ctrl + Z pro vrácení omylem zavřené záložky ani seznam všech zavřených na jedno kliknutí. Záložky musí jít duplikovat.

 7. Možnost chytit okno prohlížeče nad záložkami. Rád používám AeroSnap a pokud chci zmenšit okno z maximalisovaného, chci mít možnost jej nahoře chytit, i když je horní strana plná záložek.

 8. Poznámky – označit text a mít možnost jej uložit jako poznámku.

 9. Synchronisace záložek, poznámek, zadaných adres, rychlého přístupu atd.

 10. Možnost rovnou spustit stahovaný soubor.

 11. Rychlý přístup, kde si mohu každou stránku umístit na libovolnou posici, mohu si nastavit libovolný počet sloupců a velikost jednotlivých stránek.

 12. Snadná tvorba vyhledávačů – z libovolného formulářového pole si za pár sekund vytvořím vyhledávač s přiřazeným klíčem. Tyto vyhledávače potom musí být možno použít přes kontextovou nabídku na označený text.

 13. Místní nastavení pro každou stránku – běžně mám nastaven prohlížeč, aby neposílal referer – tudíž musí jít jeho odesílání jednoduše (pro web, kde jej potřebuji) zapnout. Stejně tak jednoduše si chci přiřazovat vlastní JS nebo CSS.

 14. Zadání osobních údajů – v Opeře si uložím položky, které často stejně vypisuji a jsou mi potom nabízeny.

 15. Text odkazu lze označit běžným způsobem – odhadovat v jakém místě nad ním lze označení provést je nepřípustné.

 16. Klávesové zkratky – musejí jít snadno a libovolně nastavit. Klávesa H musí umožnit přepsat URL (velmi pohodlné, když chce člověk psát něco do adresního řádku), Ctrl + B musí fungovat jako „Vložit a přejít na“.

 17. Uložit stránku – se vším všudy do jednoho souboru / se vším všudy jako HTML (+ složka se obrázky, styly atd.) / jen HTML.

 18. Relace – celou sestavu otevřených záložek lze uložit (včetně zapamatování případného odrolování) pro budoucí otevření.

 19. Vlastní lišta, která lze jedním tlačítkem zobrazit/skrýt.

 20. Odeslání formuláře do nové záložky (popř. na pozadí).

To jsou asi nejzásadnější věci, co mi brání používat primárně jiný prohlížeč (ač mně v Opeře plno věcí vadí). Myslím, že žádný jiný tyto všechny podmínky bohužel nesplňuje. Nejblíž by se těmto funkcím základní Opery nejspíš přiblížil Firefox po týdenním instalování doplňků.

To je všechno. Líbil se vám článek a chcete se dozvědět, až vyjde další?

Sledujte:

 

Připomínky mi pište do komentářů ↓

Vývojářské nástroje v prohlížečích

Nástroje pro vývojáře v prohlížečích

Pro testování a ladění webu existují (nebo je lze snadno doplnit) ve všech rozšířených prohlížečích vývojářské nástroje.

Testování webů v různých prohlížečích

Testování webů napříč prohlížeči

Možnosti, jak otestovat webové stránky v různých versích různých prohlížečů. Desktopových i mobilních.

Firefox Developer Edition

Firefox Developer Edition

Vyšla speciální verse Firefoxu pro webové vývojáře. Kde ji stáhnout a co nového nabízí.

Samostatný IE 11

Samostatný Internet Explorer 11

Microsoft nabízí samostatný cloudový Internet Exploreru 11, který může běžet nezávisle na aktuálním IE v systému.

Yandex prohlížeč

Prohlížeč Yandex

Co nabízí webový prohlížeč Yandex Browser.

Komentáře