Yandex prohlížeč

Prohlížeč Yandex používá vykreslovací jádro Blink (Chrome, Opera 15+). Několik let to byla celkem věrná kopie prohlížeče Chromium (open-source prohlížeč). Později přišel Yandex s novou podobou rozhraní, které se významně liší od ostatních prohlížečů.

Web s alfaversí prohlížeče

Hlavní rozdíl je minimalisace ovládacích prvků.

 1. Po spuštění prohlížeče jsou na pohyblivém pozadí viditelná jen tlačítka pro otevření oblíbených webů a velké pole pro zadání URL nebo vyhledávání.

  Rychlý přístup

 2. Při prohlížení stránek potom veškeré rozhraní sestává z horní lišty s názvem webu (po kliknutí se je možné dostat k URL – jinak není vůbec viditelná).

  Prohlížení webů

  Přepínání mezi záložkami je realisováno prostřednictvím panelů v dolní části. To je docela revoluční myšlenka (obvykle bývají taby nahoře), ale není s tím problém. Z pohledu použitelnosti by to mohlo být i výhodnější

  Hezké je zbarvování záhlaví a záložek do barvy webu. Jednotlivé taby přebírají barvu favicony, což zlepšuje přehlednost. Za záhlavím potom prosvítá obsah stránky, což vypadá zvlášť dobře u webů z fixní hlavičkou, která se visuálně slije se záhlavím.

  Web s fixní hlavičkou

  Přístup do menu je možný přes ikonu vpravo nahoře.

  Menu prohlížeče Yandex

Hlavní funkce

 1. Gesta myší jsou rovnou v prohlížeči a zapnuté. Některá gesta jsou ale trochu jinak, než je tomu běžné v Opeře (třeba nová záložka ↑). V nastavení není volba pro jejich vlastní definici.

 2. Synchronisace je možná přes Yandex účet. Po nainstalování si prohlížeč dokázal naimportovat obsah z Chrome (včetně přihlášení k webům).

 3. Rozšíření se dají používat z prohlížeče Opera. Není proto problém prohlížeč doplnit o blokování reklam nebo používat správce hesel typu LastPass. Přímo v nabídce Extensions jsou některá rozšíření doporučená.

 4. Pro zrychlení načítání stránek na horších připojeních je přítomné Opera Turbo.

Idetifikátor user-agent

Prohlížeč Yandex posílá v hlavičce user-agent řetězec YaBrowser.

Mozilla/5.0 (Windows NT 6.1; WOW64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/37.0.2062.120 YaBrowser/14.10.2062.12544 Safari/537.36

To je všechno. Líbil se vám článek a chcete se dozvědět, až vyjde další?

Sledujte:

 

Připomínky mi pište do komentářů ↓

Vývojářské nástroje v prohlížečích

Nástroje pro vývojáře v prohlížečích

Pro testování a ladění webu existují (nebo je lze snadno doplnit) ve všech rozšířených prohlížečích vývojářské nástroje.

Testování webů v různých prohlížečích

Testování webů napříč prohlížeči

Možnosti, jak otestovat webové stránky v různých versích různých prohlížečů. Desktopových i mobilních.

Firefox Developer Edition

Firefox Developer Edition

Vyšla speciální verse Firefoxu pro webové vývojáře. Kde ji stáhnout a co nového nabízí.

Samostatný IE 11

Samostatný Internet Explorer 11

Microsoft nabízí samostatný cloudový Internet Exploreru 11, který může běžet nezávisle na aktuálním IE v systému.

Komentáře