Recense: Vzhůru do AMP

Po Vzhůru do CSS3 a Vzhůru do (responzivního) webdesignu vyšla v roce 2019 i příručka k výrobě AMP webů od Martina Michálka s Robinem Pokorným.

  • Vzhůru do AMP – Vše o technologii pro tvorbu bezkonkurenčně rychlých webů v jednom e-booku. 304 stránek. Cena 299 Kč.

Historie

O AMP jsem psal poprvé v roce 2016, kdy se tomu ještě říkalo AMP HTML. Technologie od Google, která má sloužit ke zrychlení webu díky značným omezením v používání potenciálně pomalých a neefektivních knihoven a řešení.

Tehdy jsem došel k tomu, že AMP může mít své uplatnění, ale osobně si nebudu brzdit web stahováním AMP knihovny a v praxi tuto technologii nepoužívám.

Změnila se nějak situace?

Současnost

Hlavní výhoda a důvod pro vytvoření AMP webu je AMP Cache.

Co to je?

AMP Cache

Google a některé další firmy jsou ochotné AMP podoby stránek ukládat na své servery. A zároveň je ještě optimalisovat s ohledem na rychlost.

Díky tomu, že dodržení AMP podmínek má garantovat, že je stránka datově malá a rychlá, Google může přednačítat a dokonce předrenderovávat AMP weby ve vyhledávání. Tím se docílí bezkonkurenčně rychlého (často okamžitého) zobrazení webu po kliknutí z vyhledávače.

Docílit toho s normálním webem není možné.

Bohužel tedy z důvodu omezení Google, protože pořád platí, že ne-AMP stránka může být rychlejší než AMP (hlavně proto, že nemusí stahovat a spouštět cca 260 kB kódu samotného AMP JavaScriptu).

Mimo přístupy na web z Google a jiných služeb, co podporují přednačítání AMP versí, může AMP stránku zpomalovat.

To se týká ale hlavně hodně rychlých webů s maximálně nízkými stovkami kB JS kódu.

Připravené JS komponenty

Zajímavá je i AMP knihovna z pohledu vývojářů, protože nabízí hotová řešení v JavaScriptu blízká best practice pro běžné součásti vývoje stránky jako lazy loading, vkládání obrázků, videí, reklam nebo čehokoliv jiného bez otravného poskakování stránky a podobně.

Připravené jsou i komponenty pro stavění layoutu jako třeba vysouvací menu (amp-sidebar), existuje rozbalovací sekce (amp-accordion) nebo třeba i komponenta pro odpočet času (amp-date-countdown).

AMP tak nemusí znamenat osekaná varianta normálního webu, ale jde web rovnou začít tvořit jako AMP. Dokonce i třeba e-shop (detail produktu e-shopu je v knize přímo jako příklad).

Podpora vlastního JS

Vzhledem k neustálému vývoji je kniha mírně neauktuální. V době jejího vzniku ještě nebylo možné používat vlastní JavaScript.

Aktuálně je možné vložit v součtu až 150 kB vlastních skriptů přes značku <amp-script>. Takže klidně používat React nebo jQuery.

Nejedná se ale o plnohodnotnou podporu. Vlastní JS se spouští přes Web Worker (způsob, jak pouštět JS v jiném vlákně než samotnou stránku a neblokovat ji). Z toho plynou některá omezení v použitelných rozhraní. Omezené jsou i některé manipulace DOMu.

Omezení CSS

Velikost veškerého CSS, ať se vkládá jakkoliv, je omezená na cca 75 kB.

Styly se vkládají buď pomocí značky <style amp-custom>, nebo klasicky inline do atributu style, kde je pro každý atribut limit necelý 1 kB (1000 bytů)

Externí CSS nelze připojovat s výjimkou vlastní fontů.

Není možné používat !important ani stylovat třídy a značky začínající na i-amphtml-, aby nešlo přestylovat prvky AMP, pokud se zobrazuje z AMP Cache (jedná se například o pruh s informací o původní URL stránky).

Budoucnost

AMP svým způsobem přidává na web věci, které by se dávno hodilo mít rovnou v prohlížečích. Je to rychlejší cesta z opačné strany, než vytvářet webové standardy, které se potom dlouhou dobu dostávají do stavu, kdy jsou prohlížeči dobře podporované.

Osobně to vidím tak, že jednoho krásného dne nebudou AMP komponenty potřeba, protože prohlížeče nebudou rozbité a budou řadu funkcionalit AMP komponent umět nativně.

Závěr

Kniha je neuvěřitelně ucelený průvodce touto technologií. Kromě teorie nabízí i praktický příklad, jak do AMP správně přetvořit existující web – jak jednotlivé prvky nahradit za AMP ekvivalenty a na co si dát pozor.

Obsahuje odpovědi prakticky na všechny otázky, co by člověka mohly napadnout.

Trochu jsem se obával, že to bude nekritické opěvování AMP ze strany jeho fanoušků. Naštěstí se to nestalo a kniha se věnuje i argumentům proti AMP (třeba závislosti na Google) a osobně nemám moc s čím nesouhlasit.

Doporučuji si ji přečíst!

Vzhůru do AMP!

To je všechno. Líbil se vám článek a chcete se dozvědět, až vyjde další?

Sledujte:

 

Připomínky mi pište do komentářů ↓

Recense: Vzhůru do CSS3‏

Recense: Vzhůru do CSS3‏

Jaký je ebook o CSS3 od Martina Michálka.

Recense: Vzhůru do (responzivního) webdesignu

Recense: Vzhůru do (responzivního) webdesignu

Martin Michálek vydal další knihu o současné tvorbě webu, tentokrát kromě e-booku i na papíře. Jaká je?

Vite – super rychlý dev server / build

Vite – super rychlý dev server / build

Vite je nástroj pro neuvěřitelně rychlý dev server, hot reload a build JS/CSS.

Vývojářské nástroje v prohlížečích

Nástroje pro vývojáře v prohlížečích

Pro testování a ladění webu existují (nebo je lze snadno doplnit) ve všech rozšířených prohlížečích vývojářské nástroje.

Komentáře